KAP-RD01a-RD01c-RD01d-RD01e-1-24
Kérelem benyújtási időszakok:
- szakasz: 2024.10.15. – 10.28.
- szakasz: 2024.10.29. – 11.11.
- szakasz: 2025.05.06. – 05.19.
- szakasz: 2025.05.20. – 06.02.
Támogatás összege:
- minimum 200 millió Ft, maximum 5 milliárd Ft
- 3. célterület: max. 500 millió Ft
- 4. célterület: max. 30 millió Ft
Pályázat:
- Mezőgazdasági termelő, aki a pályázat benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti évben
- legalább 10 000 euró STÉ üzemmérettel rendelkezett és
- árbevétele legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származott
- Termelői csoport, termelői szervezet, termelői integrációs szervezet, mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet, szociális szövetkezet (kollektív beruházás)
Célterületek:
- Állattartó telepek általános korszerűsítése
- Állattartó telepek fejlesztését szolgáló zöld beruházások
- Állattartó telepek fejlesztése az ammónia-kibocsátás csökkentés érdekében
- Állattartó telepek járványvédelmi beruházásainak támogatása, sertéságazat esetén a farokkurtítás visszaszorításával
Támogatás mértéke:
- Általános korszerűsítés: 50%
- Zöld beruházások – energiahatékonyság javítása: 50%
- Zöld beruházások – megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása esetén: 70%
- Ammónia-kibocsátás csökkentése: 80%
- Járványvédelmi beruházás, sertéságazat esetén a farokkurtítás visszaszorítása: 70%
- Többlettámogatások:
- fiatal mezőgazdasági termelőknél +15%
- gazdaságátadás esetén +15%
- ökológiai gazdálkodást folytató kedvezményezett esetén +10%
- kamattámogatás +10%
- intézményi kezességvállalás +5%
A támogatás maximális mértéke nem haladhatja meg a 65%-ot az 1., a 2.1. célterületen
Anaerob lebontásra (biogáz termelésre) alapuló rendszerek kialakítása – amennyiben a biogázüzem termelési kapacitása meghaladja az adott fogyasztási hely villamosenergia-, hőenergia fogyasztásának kielégítéséhez elegendő energiamennyiséget, akkor a támogatási intenzitás nagyvállalkozásnak 45%, középvállalkozásnak 55%, kisvállalkozásnak 65%.
Önállóan támogatható tevékenységek – lentebb olvasható
Önállóan nem támogatható tevékenységek – lentebb olvasható
Költségkorlát (az összes elszámolható költségre vetítve (%)/maximális támogatási összeg (Ft):
- Projekt-előkészítés, tervezés, projektmenedzsment, immateriális javak költségei, összesen 5%
- ebből tájékoztatás, nyilvánosság: 0,5%, legfeljebb nettó 150 000 Ft
- műszaki ellenőri szolgáltatás: 1%
- könyvvizsgálat: 0,5%
- projektmenedzsment: 2,5%
- Ingatlan vásárlás: 2%
- Terület előkészítés (régészeti feltárás, lőszermentesítés, földmunkák stb.): 2%
- A telepen belül megvalósítandó infrastruktúra-fejlesztés: 20%
- Telepirányítási- és egyéb rendszerek telepítése: 15%, de legfeljebb nettó 150 000 000 Ft
- Szerves trágya kijuttatás eszközeinek és munkagépeinek beszerzése: nettó 100 000 000 Ft
- Építéssel nem járó, az állattartáshoz kapcsolódó eszközök, gépek beszerzése, illetve üzemen belülianyagmozgatás gépeinek beszerzése: 25%
- Termény, takarmány, illetve alomszalma tárolásához kapcsolódó tevékenységek: 15%, de legfeljebb nettó 150 000 000 Ft
Nem támogatható tevékenységek:
- Mezőgazdasági erőgép és traktor beszerzése
- A méhészeti ágazatban a központi költségvetés, valamint az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap társfinanszírozásában megvalósuló támogatások 2023. évi igénybevételének szabályairól szóló 25/2023. (VI. 26.) AM rendelet keretében támogatott tevékenységek
- Folyékony bioüzemanyag előállítása és ahhoz kapcsolódó szállító járművek beszerzése
- Mezőgazdasági géptároló / gépszín / garázs építése, átalakítása, felújítása
- Forgóeszközök beszerzése
- Szárzúzó, rézsűkasza, mulcsozó, hőkamera, quad, kotrógép, állatok- valamint állati termékek üzemen kívüli szállítását szolgáló pótkocsi (kivéve trágyaszállító pótkocsi)
- 180 napnál rövidebb ideig álló (nem engedélyköteles) mobil állat-, valamint szalma/széna/eszköztároló sátrak
- Használt gépek, eszközök beszerzése
Megvalósítási határidő: Támogatói Okirat véglegessé válásától számított 3 év
- 1 éven belül köteles a megítélt támogatás 10%-át meghaladó
- 2 éven belül a megítélt támogatás 60%-át elérő vagy meghaladó
- 3 éven belül a megítélt támogatás legalább 80%-át elérő vagy meghaladó mértékű támogatás elszámolására irányuló kifizetési kérelmet köteles benyújtani
Kötelezettségek:
- Állatlétszám szinten tartás – A művelet megvalósításának befejezésétől a fenntartási időszak végéig legalább szinten tartani a művelettel érintett állattartó telep éves átlagos állatlétszámát. A bázislétszámot a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti év éves átlagos állatlétszáma adja. Ha a kedvezményezett a bázisévre vonatkozóan a művelettel érintett tenyészet tekintetében nem rendelkezett állatállománnyal, akkor a fejlesztéssel érintett állattartó telep kapacitását legalább 75 %-ban elérő mértékű éves átlagos állatlétszám szinten tartására kötelezett a fenntartási időszak 2. évétől kezdődően a fenntartási időszak végéig
Előleg igénylése:
- támogatási összeg 25%-ig, de legfeljebb 500 millió Ft-ig
- 1. kifizetési kérelemben, de legkésőbb 1 éven belül az előleg teljes összege
elszámolandó
Önállóan támogatható tevékenységek
1. célterület: Állattartó telepek általános korszerűsítése (beleértve új állattartó telepek létesítését is)
1.1 Baromfitartó telepek korszerűsítése – Baromfifélék (házityúk, pulyka, kacsa, pézsmaréce, lúd, gyöngytyúk) tartásához kapcsolódóan:
a) Az állategészségügyhöz, a takarmányozáshoz, a baromfitartáshoz kapcsolódó, valamint az előállított termék és a takarmány kezelésére szolgáló építéssel és/vagy szereléssel járó technológiák beszerzése és energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó fejlesztése. (például: szellőztetés és hűtés-fűtés technológiájának kiépítése, takarmányok eltarthatóságát biztosító technológia kialakítása, etetés és itatás technológiájának kialakítása, a tojásgyűjtés, tojásosztályozás és tojáskeltetés technológiájának kialakítása és fejlesztése)
b) Baromfitartó telepi épületek, létesítmények építése, kialakítása, bővítése, energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó fejlesztése. (például: istálló, tojás válogató-, keltető épület építése, férőhely kiépítése, energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó korszerűsítések, felújítások)
1.2 Sertéstartó telepek korszerűsítése – Sertésfélék (házi sertés, vaddisznó) tartásához kapcsolódóan:
a) Az állategészségügyhöz, a takarmányozáshoz, a sertéstartáshoz kapcsolódó, valamint az előállított termék és a takarmány kezelésére szolgáló építéssel és/vagy szereléssel járó technológiák beszerzése és energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó fejlesztése. (például: szellőztetés-, hűtés- és fűtés technológiájának kiépítése, takarmányok eltarthatóságát biztosító technológia kialakítása, etetés és itatás technológiájának kialakítása)
b) Sertéstartó telepi épületek, létesítmények építése, kialakítása, bővítése, energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó fejlesztése. (például: istálló építése, férőhely kiépítése, állatválogató és kezelő kialakítása, energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó korszerűsítések, felújítások)
1.3 Szarvasmarhatartó telepek korszerűsítése – Szarvasmarhafélék (szarvasmarha és bivaly) és bölény tartásához kapcsolódóan:
a) Az állategészségügyhöz, a takarmányozáshoz, a szarvasmarhatartáshoz kapcsolódó, valamint az előállított termék és a takarmány kezelésére szolgáló építéssel és/vagy szereléssel járó technológiák beszerzése és energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó fejlesztése. (például: szellőztetés-, hűtés-, fűtés-, valamint a fejés technológiájának kiépítése, tejhűtés és tejtárolás technológiájának kialakítása, takarmányok eltarthatóságát biztosító technológia kialakítása (beleértve a falközi silótér létesítését), etetés és itatás technológiájának kialakítása)
b) Szarvasmarhatartó telepi épületek, létesítmények építése, kialakítása, bővítése, energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó fejlesztése. (például: istálló-, fejő- és tejház építése, állatválogató, -kezelő és -felhajtó, elektromos és hagyományos karám, állatmérleg, kifutó és jártató kialakítása, férőhely kiépítése, energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó korszerűsítések, felújítások)
1.4 Juh- és kecsketartó telepek korszerűsítése – Juh- és kecskefélék tartásához kapcsolódóan:
a) Az állategészségügyhöz, a takarmányozáshoz, a juh- és kecsketartáshoz kapcsolódó, valamint az előállított termék és a takarmány kezelésére szolgáló építéssel és/vagy szereléssel járó technológiák beszerzése és energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó fejlesztése. (például: szellőztetés-, hűtés-, fűtés-, valamint a fejés technológiájának kiépítése, tejhűtés és tejtárolás technológiájának kialakítása, takarmányok eltarthatóságát biztosító technológia kialakítása, etetés és itatás technológiájának kialakítása, a gyapjúnyírás technológiájának kialakítása és fejlesztése)
b) Juh- és kecsketartó telepi épületek, létesítmények építése, kialakítása, bővítése, energetikaihatékonyságnöveléssel nem járó fejlesztése. (például: istálló-, fejő- és tejház építése, állattartó sátor, állatmérleg, állatválogató, -kezelő és -felhajtó, valamint elektromos és hagyományos karám, illetve kifutó és jártató kialakítása, férőhely kiépítése, fürösztő kialakítása, energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó korszerűsítések, felújítások)
1.5. Egyéb állattartó telepek korszerűsítése – Lófélék (ló, szamár, öszvér), nyúl, méh, húshasznosítású galamb, fürj, strucc, emu, fácán, fogoly, valamint csincsilla tartásához kapcsolódóan:
a) Az állategészségügyhöz, a takarmányozáshoz, az állattartáshoz kapcsolódó, valamint az előállított termék és a takarmány kezelésére szolgáló építéssel és/vagy szereléssel járó technológiák beszerzése és energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó fejlesztése. (például: szellőztetés és hűtés-fűtés technológiájának kiépítése, takarmányok eltarthatóságát biztosító technológia kialakítása, etetés és itatás technológiájának kialakítása, tojásgyűjtés, tojásosztályozás és tojáskeltetés technológiájának kialakítása és fejlesztése)
b) Állattartó telepi épületek, létesítmények építése, kialakítása, bővítése, energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó fejlesztése. (például: istálló-, mézház-, tojás válogató és keltető épület építése, állatválogató, -kezelő és -felhajtó, valamint elektromos és hagyományos karám, illetve kifutó és jártató kialakítása, férőhely kiépítése, méhészeti eszközök és berendezések tárolására és használatára, valamint a megtermelt méz az eszközöktől különlégtérben történő, biztonságos tárolására alkalmas épületek kialakítása, a méhcsaládok teleltetésére alkalmas teleprész kialakítása, energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó korszerűsítések, felújítások)
Az 1. célterület keretében kizárólag a 4. célterület keretében nem támogatható állategészségügyi és állathigiéniai tevékenységek lehetnek támogathatók.
Az istállón belüli trágyakezelési és egyéb kapcsolódó technológiák (11/A. melléklet 3. és 4. pont) a 3. célterület keretében támogathatók
2. célterület: Állattartó telepek fejlesztését szolgáló zöld beruházások (beleértve új állattartó telepek létesítéséhez kapcsolódó zöld beruházások megvalósítását is)
2.1. Az állattartó gazdaságokban az energiahatékonyság javítására vonatkozó tevékenységek:
Az energiahatékonyság javulással járó tevékenység keretében megvalósuló tevékenységek esetén a legalább 10% fajlagos energiahatékonyság javulás teljesítése elvárás.
Épületenergetikai, épületgépészeti és energiaellátást érintő korszerűsítések, felújítások. Azon tevékenységek tartoznak ide, melyek jellegükből adódóan az állattartó telepen belüli energiahatékonyság fokozását szolgálják:
a) Meglévő épületek hőtechnikai adottságainak javítása, hőveszteségének csökkentése (pl. szigetelés, nyílászárócsere).
b) Meglévő épületek fűtési, hűtési és használati melegvíz rendszereinek korszerűsítése.
c) Meglévő világítási rendszerek korszerűsítése.
d) Meglévő beépített, vagy szereléssel járó technológiai berendezések korszerűsítése. Épületgépészeti fejlesztések, új, energiatakarékos technológiák kiépítése, energiatakarékos berendezések beszerzése.
2.2. Megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása:
Azon tevékenységek tartoznak ide, melyek célja a gazdasági-termelési folyamatok és az állattartó telepen belüli építmények energiaigényének fedezése megújuló energia előállításával. Fűtési/hűtési energiaigény, használati melegvíz igény, villamos energia igény részbeni vagy teljes kielégítése megújuló energiaforrásból:
a) napkollektorok alkalmazása,
b) napelemes rendszer kialakítása (beleértve a kapcsolódó energiatároló berendezést is)
c) biomassza alapú rendszerek telepítése,
d) hőszivattyús rendszerek telepítése,
e) geotermikus energia használatához kapcsolódó technológia kialakítása,
f) anaerob lebontásra (biogáz termelésre) alapuló rendszerek kialakítása
g) szélenergia felhasználásához kapcsolódó technológia kialakítása
A megvalósítandó biogázüzem energiatermelő kapacitása meghaladhatja az adott fogyasztási hely villamosenergia-, illetve az adott telephelyen elérhető fogyasztók együttes hőenergia fogyasztásának kielégítéséhez szükséges energiaigény mértékét.
3. célterület: Állattartó telepek fejlesztése az ammónia-kibocsátás csökkentés érdekében (beleértve új állattartó telepek létesítéséhez kapcsolódó beruházások megvalósítását is)
A célterület alapján olyan tevékenységek megvalósítása a cél, melyek által csökken az ammónia és/vagy az ÜHG gázok kibocsátása, javul a levegő minősége, valamint a felszíni és felszínalatti vizek terhelése.
A célterület keretében kizárólag a felhívás 11/A. melléklete szerinti tevékenységek valósíthatók meg.
Trágyatároló kialakítása kizárólag fedett kivitelben és a következő esetekben támogatott:
a) Új állattartó telep létesítése kapcsán (= zöldmezős – újonnan létesülő, építészeti előzmények nélküli – beruházás esetén)
b) Nem működő állattartó telep (tartási hely)= a támogatási kérelem benyújtásának napját megelőző 5 éves időszakban a művelettel érintett állattartó telepen nem folyt állattartó tevékenység termelésbe történő bevonását célzó művelet esetén)
a) Férőhelynöveléssel járó beruházás megvalósulása kapcsán, és annak megfelelő kapacitásig, vagyis akkor, ha a támogatási kérelem keretében állatlétszám növekedést feltételező, férőhelynöveléssel együtt járó fejlesztés (is) megvalósul
4. célterület: Állattartó telepek járványvédelmi beruházásainak támogatása, sertéságazat esetén a farokkurtítás visszaszorításával (beleértve új állattartó telepek létesítéséhez kapcsolódó beruházások megvalósítását is)
4.1 Állattartó telepek járványvédelmi beruházásainak támogatásához kapcsolódóan
a) Építéssel és/vagy szereléssel járó, a járványvédelemhez kapcsolódó tevékenységek.
b) Állatbetegségek kockázatát csökkentő eszközök, gépek beszerzése.
A támogatható tevékenységeket a felhívás 12. melléklete tartalmazza
4.2 Sertéstartó telepek fejlesztése a farokkurtítás visszaszorítása céljából
Karámok építése vagy átépítése a sertések mozgási szabadságának növelése, illetve nagyobb férőhely biztosítása érdekében, az alábbi megoldások valamelyikével:
a) A sertés ágazat részére nyújtott állatjóléti támogatások feltételeiről szóló 39/2018. (XII. 13.) AM rendeletben, valamint a sertések védelmére vonatkozó minimumkövetelmények megállapításáról szóló2008. december 18-i 2008/120/EK tanácsi irányelvében előírthoz képest legalább 20%-kal nagyobb férőhely biztosítása.
b) A 2008/120/EK irányelvben szereplő értékhez képest legalább 15%-kal nagyobb férőhely biztosítása az alábbi kötelezettségvállalások legalább egyikével együtt
- többlet szalma biztosítása
- levegőminőség és hőmérséklet szabályozására alkalmas készülék kiépítése,
- a takarmány összetételének és az ellátásának módjában változtatás,
- egészségi állapot monitorozása,
- részben tömör padlózat biztosítása.
A vállalások szerint növelt, biztosítandó alapterületeket és a b) pont szerinti tevékenység esetében a további kötelezettségvállalásokhoz fűződő elvárásokat a felhívás 15/A. melléklete tartalmazza.
A nagyobb férőhely biztosítására vonatkozó legalább 15%-os vagy legalább 20%-os vállalások, valamint a b) pont szerinti tevékenység esetében a további kötelezettségvállalások megvalósulását a támogatási kérelem benyújtási időpontjában fennálló állapot és a fenntartási időszak 1. évének viszonylatában kell igazolni a fenntartási időszak második évében.
Önállóan nem támogatható tevékenységek
Kötelezően megvalósítandó, önállóan nem támogatható tevékenységek:
- Tájékoztatással, nyilvánossággal kapcsolatos kötelezettségek teljesítése (projekt hirdető tábla)
Választható, önállóan nem támogatható tevékenységek:
Minden célterület vonatkozásában
- Projekt előkészítés (szakmai előkészítés, közbeszerzés), Mérnöki feladatok, Projektmenedzsment, Egyéb szolgáltatások, Immateriális javak beszerzéséhez kapcsolódó tevékenységek (szabadalmak, licencek, szerzői jogok és védjegyek vagy eljárások megszerzése)
Minden állatfaj vonatkozásában
- 1. célterület vonatkozásában a telepen belül megvalósítandó infrastruktúra-fejlesztés, amely magában foglalja a vagyonvédelem eszközeinek beszerzését;
- 1. célterület vonatkozásában az üzemen belüli anyagmozgatás gépeinek (mezőgazdasági pótkocsi, rakodógép, homlokrakodó, targonca) beszerzése
- 1. és 4. célterület 1. pontja kapcsán telepirányítási rendszer telepítése, egyedi termelés ellenőrzési és egyedi teljesítményvizsgálati rendszer telepítése, automatizált egyedi takarmányadagoló rendszer vezérlésének és periféria rendszerének telepítése, környezeti feltételek automatizált szabályozási rendszerének kialakítása
- 1. célterület vonatkozásában a szerves trágya kijuttatás eszközeinek és munkagépeinek beszerzése
(például: szervestrágyaszóró, trágya kijuttató adapter, hígtrágya kijuttatás céljára szolgáló hígtrágya szállító tartálykocsi) az alábbi korlátozással:
A hígtrágya injektáló beszerzése a 3. célterületen belül önállóan, míg a rakodógépek beszerzése az üzemen belüli anyagmozgatás gépeinek beszerzése alatt támogatott
Általános korszerűsítés vonatkozásában
1. célterület kapcsán építéssel nem járó, az állattartáshoz kapcsolódó eszközök, gépek beszerzése
1. Baromfitartó telepek korszerűsítése:
- Takarmány-előkészítés, kiosztás, tartósítás és kezelés gépei, az állathigiénia biztosításához szükséges gépek, állati termékek telepszintű kezelésének eszközei és gépei, állategészségügyhöz kapcsolódó eszközök, gépek.
- Tojásjelölő, osztályozó- és csomagoló, illetve tisztító berendezések beszerzése.
2. Sertéstartó telepek korszerűsítése:
- Takarmány-előkészítés, kiosztás, tartósítás és kezelés gépei, az állathigiénia biztosításához szükséges gépek, állati termékek telepszintű kezelésének eszközei és gépei, állategészségügyhöz kapcsolódó eszközök, gépek.
3. Szarvasmarhatartó telepek korszerűsítése:
- Takarmány-előkészítés, kiosztás, tartósítás és kezelés gépei, az állathigiénia biztosításához szükséges eszközök és gépek, állati termékek telepszintű kezelésének eszközei és gépei, etetéshez és itatáshoz kapcsolódó eszközök, állategészségügyhöz kapcsolódó eszközök, gépek. (például: fejőberendezések, tejhűtők, mobil karám, mobil kapu, mobil vályú, kezelő- és körmölő kaloda, körbála etető, mobil borjú óvoda)
- A szálastakarmány betakarítás eszközeinek és munkagépeinek beszerzése (például: körbálázó, rendsodró, kaszáló, silózó adapter),
- Önjáró silózó, önjáró szecskázó és önjáró kaszáló beszerzése
4. Juh- és kecsketartó telepek korszerűsítése:
- Takarmány-előkészítés, kiosztás, tartósítás és kezelés gépei, az állathigiénia biztosításához szükséges eszközök és gépek, állati termékek telepszintű kezelésének eszközei és gépei, etetéshez és itatáshoz kapcsolódó eszközök, állategészségügyhöz kapcsolódó eszközök, gépek. (például: fejőberendezések, tejhűtők, válogatókarám (mobil), körmölő kaloda, lábfürösztő, elletőbox, drankák, önetető, önitató, körbála etető, fix és mobil villanypásztor rendszer kialakítása)
- Önjáró silózó, önjáró szecskázó és önjáró kaszáló beszerzése
- A szálastakarmány betakarítás eszközeinek és munkagépeinek beszerzése (például: körbálázó, rendsodró, kaszáló adapter).
5. Egyéb állattartó telepek korszerűsítése:
- Takarmány-előkészítés, kiosztás, tartósítás és kezelés gépei, az állathigiénia biztosításához szükséges gépek, állati termékek telepszintű kezelésének eszközei és gépei, állategészségügyhöz kapcsolódó eszközök, gépek
- Kizárólag ló- és nyúltartás kapcsán: Önjáró silózó, önjáró szecskázó és önjáró kaszáló beszerzése
- Kizárólag ló- és nyúltartás kapcsán: A szálastakarmány betakarítás eszközeinek és munkagépeinek beszerzése (például: körbálázó, rendsodró, kaszáló).
Az 1. célterület kapcsán termény, takarmány, illetve alomszalma tárolásához kapcsolódó tevékenységek:
- az állattartó telep kapacitásához illeszkedő méretű termény, takarmány, illetve alomszalma tárolására szolgáló építmények kialakítása,
- az állattartó telep kapacitásához illeszkedő méretű termény és a takarmány tárolására szolgáló építéssel és/vagy szereléssel járó technológiák beszerzése és fejlesztése (pl.: telepi takarmánykeverőkhöz szemestermény-tároló technológia kialakítása).
A 4. célterület kapcsán állattartó telepek járványvédelmi beruházásainak támogatása vonatkozásában
- vízkezelő-fertőtlenítő berendezés kialakítása,
- az állattartó telep kapacitásához illeszkedő méretűkaranténistálló kialakítása,
- higiéniai sorompó (beléptető kapu kézfertőtlenítővel) kialakítása,
- bálatakaró ponyva (minimum 12 m x 25 m méretű) beszerzése,
- szabadtartás esetén járványvédelmi madárháló beszerzése,
- telepi rágcsálómentesség elősegítése az épületek körüli kulé kavics borítással.
11A. Melléklet – Ammónia kibocsátás-csökkentő technológiákat tartalmazó melléklet
1. Istállón kívüli trágyatároló technológiák
1.1. Új, építéssel járó támogatott fejlesztések
- Új, légtömören záródó trágyatároló építése: beton- vagy acélsiló magas, kis kibocsátó felülettel rendelkező vagy műanyag vagy üvegszálas poliészter anyagból, épített fedéssel (ld. 1.3.1. pont) rendelkező, szigetelt (elcsorgás ellen védett, gumi tömítéses nyílászárókkal szerelt) híg- vagy istállótrágya tároló és a szükséges gépészet (pl. gumi tömítéssel rendelkező be- és kitároló berendezések, valamint homogenizáló szivattyúk) építése és beszerzése
- Trágyarendszer csapadéktól ill. talajvíztől való elkülönítése: át nem eresztő padozattal, elvezető rendszerrel és gyűjtőtartállyal szerelt szilárd trágyatároló építése
- Monitoring rendszer létrehozása: trágyatárolókhoz szivárgásészlelő (pl. geomembránt, szi- várgásjelző szenzor, szűrőréteget és elvezető csőrendszert tartalmazó) rendszer telepítése
- Trágya mozgatásának épített zárt rendszere (pl. csővezeték), amelyen keresztül a feldolgozás helyszínére juttatható a trágya (pl.: biogáz vagy komposzt üzembe) és ehhez szükséges anyagmozgató berendezések beszerzése
1.2. Új, eszközök, berendezések beszerzésével járó technológiai fejlesztések
- Trágya tárolása flexibilis tárolóban (PVC anyagú zsákban vagy tömlőben minimum 2 000 m2 kapacitással)
1.3. Meglévő hígtrágyatárolók fedési technológiái
1.3.1. Építéssel járó technológiák
- Beton- vagy acélsilók fedése merev anyagú fedéllel (beton, üvegszálas panel, vagy más légzáró anyag)
- Sátor fedél vagy kupola alakú fedél építése a kerek tárolók fölé (üvegszálas panel, poliészter fólia, vagy más légzáró anyag)
1.3.2. Eszközök, berendezések beszerzésével járó technológiák
- Műanyag fedőlapokkal vagy geometrikus műanyag lapokkal történő fedés (pl. Hexa- Covers)
- Műanyag pellet fedés vagy könnyű ömlesztett anyag (pl. LECA) alkalmazása
- Úszó rugalmas fedéllel (ponyva, vászon, PVC fólia) fedés mozgatási és rögzítési lehetőség kialakításával
- Levegővel felfújt vagy rugalmas fólia fedés (PVC szövet vagy UV-álló műanyag fólia)
2. Istállón kívüli trágyakezelési technológiák
2.1. Eszközök, berendezések beszerzésével járó technológiák
- Trágya kémiai vagy mikrobiológiai kezeléséhez (pH csökkentés, élő baktériumokkal történő kezelés) szükséges adagoló rendszerek beépítése
- Hígtrágya szétválasztására alkalmas berendezések beszerzése (trágya fázisbontására, szeparálására, mechanikus elválasztására alkalmas eszközök)
- Önálló trágya szárítóalagút perforált trágyaszalagokkal (pl. Turnkeydrying technology trágyaszárító)
- Trágya komposztálásra vagy fermentálására alkalmas rendszerek (pl. Hosoya trágyakomposztáló légmosóberendezéssel szerelve)
3. Istállón belüli trágyakezelési technológiák
3.1. Építéssel járó technológiák
- Vizelet és trágya elválasztására alkalmas padozat kialakítása (ferdepadozat pihenőtérben, bordázott padozat trágya elvezető árokkal, részleges rácspadló és tömörpadló az etető és itató állásoknál elvezető csatornával, részleges rácspadló elkülönített folyékony és szilárd fázis gyűjtés V alakú szállítószalagokkal stb.)
- Padozat alatti trágyagyűjtő tér kialakítása (pl.: beton trágyapincés gyűjtő- és tárolótérrel, süllyesztett gyűjtő- és elvezető trágyacsatorna, sekély „lagúnás” trágyagyűjtőtér szakaszos ürítéssel, trágyagyűjtő tálca, vizes trágya gyűjtő csatornarendszer)
3.2. Eszközök, berendezések beszerzésével járó technológiák
- Trágya kémiai vagy mikrobiológiai kezeléséhez (pH csökkentés, élő baktériumokkal történő kezelés) szükséges adagoló rendszerek beépítése istállótérbe, trágyázótérbe vagy a trágyakezelő rendszer részeként
- Mesterséges trágyaszárító beépítése (pl.: perforált padozattal, csöveken keresztül, baromfitrágya szárítóalagút stb.)
- Trágyakihúzó berendezés (pl.: csörlős trágyaszán, mechanikus padozatba épített, kereszt-irányú magasba hordó prizmával)
- Trágyakihordó szalag vagy trágyakihordó szalag trágyaszárítással
- Öblítéses trágyaeltávolítás berendezései (szivattyúk, csőrendszer, ülepítő-és tároló tartályok)
- Hígtrágya felszínének hűtése hűtő csövek kialakításával a trágyagyűjtő térben
- Úszó gömbök alkalmazása a trágyacsatornában
4. Istállón belüli egyéb technológiák
4.1. Eszközök, berendezések beszerzésével járó technológiák
- Pneumatikusan feltöltött száraz takarmány silók és takarmánykiosztó berendezések, porleválasztóval felszerelve
- Egyedi, vagy csoportos precíziós takarmányozást biztosító berendezések (pl.: mérőbe- rendezéssel rendelkező keverő-takarmánykiosztó kocsi, állatok elektronikus azonosítására szolgáló eszközök, szenzorok, szenzoros abrak adagoló berendezések)
- Légtisztitó rendszerek (pl.: légszűrő, légmosó, biomosó, biofilter, két- vagy háromlépcső rendszerek)
- Istálló hűtése evaporációs hűtésre alkalmas berendezéssel
- Belső légkeverő ventilátorok alom szárításhoz
5. Trágya kijuttatás eszközei
- Sekélyinjektáló
- Mélyinjektáló
12. Melléklet – Önállóan támogatható tevékenységek
1. Építéssel járó, a járványvédelemhez kapcsolódó tevékenységek. – Állattartó telepi épületek, építmények építése, kialakítása, felújítása, átalakítása:
- Telepi fertőtlenítőkapu telepítése;
- Telepi hullatároló kialakítása és korszerűsítése;
- Kéz- és lábfertőtlenítő kialakítása a beléptetéshez;
- Gumicsizma mosó kialakítása;
- Telepi létesítmények összekötése zárt folyosóval, zárt (kialakítása: legalább fedett, oldalán madárháló) állatmozgatási útvonalak (hajtófolyosó) kialakítása;
- Járványvédelmi kerítésrendszer kialakítása, korszerűsítése/fejlesztése;
- Kerékfertőtlenítő medence kialakítása, korszerűsítése;
- Eszközbeléptető helyiség kialakítása nagyobb eszközök, zsákos takarmány stb. fertőtlenítéssel megerősített beléptetése érdekében a kerítés vonalában;
- Állatrakodó kialakítása a kerítés vonalában;
- Állatrakodó átalakítása, lefedése, korszerűsítése.
2. Építéssel nem járó, a járványvédelemhez kapcsolódó eszközök, gépek beszerzése. – Állatbetegségek kockázatát csökkentő eszközök, gépek beszerzése:
- Telepi hullaégető beszerzése;
- Fertőtlenítő permetező, ózonos fertőtlenítő beszerzése;
- Nagynyomású fertőtlenítő mosóberendezés beszerzése;
- Seprőgép beszerzése;
- Mosórobot beszerzése;
- Eszközbeléptető doboz beszerzése;
- Ködképző berendezés beszerzése;
- UV (germicid) lámpák beszerzése;
- Nyílászárók ellátása szúnyoghálóval és szabadba nyíló ajtókhoz légfüggöny beszerzése,
- Kéz- és lábfertőtlenítő beszerzése (például lábfertőtlenítő szőnyeg, kézfertőtlenítő adagoló);
- Gumicsizma mosó berendezés beszerzése.
12. Melléklet – Sertéságazat esetén a farokkurtítás visszaszorításához kapacsolódó többletkötelezettségek
A felhívás 4. célterületének 2. tevékenységéhez kapcsolódóan, mely alapján a felhívás keretében támogatott tevékenység a karámok építése vagy átépítése az alábbi vállalások valamelyike mellett:
a) A sertés mozgási szabadságának növelése karámok építésével vagy átépítésével, amellyel nagyobb férőhely biztosítható. A sertés ágazat részére nyújtott állatjóléti támogatások feltételeiről szóló 39/2018. (XII. 13.) AM rendeletben valamint a sertések védelmére vonatkozó minimumkövetelmények megállapításáról szóló a Tanács 2008/120/EK irányelvében ( 2008. december 18. ) előírthoz képest előírtnál legalább 20%-kal nagyobb férőhely biztosítása.
vagy
b) A 2008/120/EK irányelvben szereplő értékhez képest 15%-al nagyobb férőhely biztosítása az alábbi kötelezettségvállalások legalább egyikével együtt:
a) többlet szalma biztosítása
b) levegőminőség és hőmérséklet szabályozására alkalmas készülék kiépítése,
c) a takarmány összetételének és az ellátásának módjában változtatás,
d) egészségi állapot monitorozása,
e) részben tömör padlózat biztosítása.
Az alábbi táblázat tartalmazza – vállalástól függően – a teljesítendő követelményeket:
Amennyiben a kedvezményezett 15%-os férőhely növelés hajt végre, úgy az alábbi kötelezettségek valamelyikének teljesítését is vállalnia kell (legalább egyet):
1) Többlet szalma biztosítása
Kizárólag mélyalmos, tömörpadlós rendszerekben vállalható:
– többletszalma biztosítása napi legalább 5 cm/m2 vastagságban elterítve a padozaton.
A kötelezettségvállalás teljesítése a támogatási kérelemben megjelölt teljes lezárt üzleti év (mint bázisév) telepi munkanaplóban rögzített szalmafelhasználás adatai és a fenntartási időszak első évének telepi munkanaplóban rögzített adatai alapján kerül értékelésre. A vállalás igazolásához a kedvezményezett köteles a telepi munkanaplóban vezetni a felhasznált alomszalma mennyiségét az elvárt megbontásban (istálló / karám).
2) Levegőminőség és hőmérséklet szabályozására alkalmas készülék kiépítése
Mesterséges szellőztetésű istállóban az állat egészségének megőrzését és a komfortérzetét megvalósító elégséges légcserét biztosító technológiai megoldások alkalmazása szükséges. A követelmény teljesítését a kifizető ügynökség az MSTSZ által kiállított szakmai ajánlás alapján ellenőrzi.
3) A takarmány összetételének és az ellátásának módjában változtatás
Takarmányozásra vonatkozó kötelezettség betartása érdekében a beruházással érintett istállóban tartott állatok esetében a kedvezményezett mind a vemhes, mind a szoptató kocák takarmányában toxinkötő anyagokat alkalmaz.
– A szárazon álló vemhes kocák takarmányának a nyersrost tartalma meg kell, hogy haladja a 7 %-ot.
– A fiaztatóban tartózkodó vemhes kocák esetében a fialás előtti héten nyersrost kiegészítést kell alkalmazni, vagy az etetett takarmány nyers rosttartalmának el kell érnie a 7 %-ot.
A követelmény teljesítését a kifizető ügynökség az MSTSZ által kiállított igazolás alapján ellenőrzi.
4) Egészségi állapot monitorozása
Rendszeres gondozói felügyelet biztosítása:
– az állatgondozó legalább napi két alkalommal ellenőrzi az állatok egészségi állapotát,
a megfeleleő tartási körülmények biztosítását.
A kötelezettségvállalás teljesítése az istállónapló adatai alapján, melyben a gondozó napi
kétszer aláírásával igazolja az ellenőrzés megtörténtét.
5) Részben tömör padlózat biztosítása
A kötelezettség vállalása esetén a kedvezményezett a tartási hely padozatát részben tömör
felületűre alakítja ki:
– a tömör padozat arányának el kell érni a minimum 90 %-os mértéket.
A kötelezettségvállalás teljesítése az istálló méretére vonatkozó alaprajz alapján elvégzett
számítással történik a záró kifizetési kérelem benyújtásával egyidejűleg.